Tarakta saç bulmak normaldir, saçlarımız dökülür. Endişelenilmesi gereken durum normalden fazla yaşanılan saç kaybıdır. Saç dökülmesi normalde dış görünüşü etkilemeyecek düzeyde yaşanır. Kafamızdaki diğer dökülen saçlar boşluğunu kapatır; ancak boşlukların kapanmadığını fark etmeye başladığımızda ve saçın keli görünmeye başladığında durum ciddileşir. Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen saç kaybının ve saç dökülmesinin birden çok sebebi olabilir. Bununla birlikte modern tıp dünyası sayesinde eskisinden daha canlı ve yeni saçlara kavuşmak mümkündür. Saç ekimi, donör bölgeden alınan saç köklerinin kellik yaşanan bölgeye transfer edilmesi işlemidir. Birkaç seansta tamamlanabilen ve farklı yöntemleri bulunan sürecin sonunda kişinin özgüveni artar, kendini daha çok iyi hisseder. Sağlıklı, canlı ve doğal görünümlü saçlarla hayata kaldığı yerden devam eder.

Saç Kaybı ve Saç Dökülmesi Neden Olur?

Gün içerisinde yaşanan bir miktar saç dökülmesi normaldir; ancak daha fazlası ciddi bir konuya işaret ediyor olabilir. Saç dökülmesinin nedenlerini düşündüğünüzde erkek tipi kellik gibi genetik faktörler akla gelir. Kişinin saç kaybı yaşamasındaki sebep genetik faktörler olabileceği gibi hormonlar, tiroid problemleri ve diğer hastalıklar da saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Uygulanıyor?

Saç ekimi, kulak arkası veya ense gibi saçların sağlıklı olarak büyüdüğü donör bölgeden alınan saç köklerinin saç dökülmesi yaşanan alana transfer edilmesi işlemidir. Saç ekiminin uygulama aşamaları şu şekildedir:

  1. Tespit edilen donör bölge hazırlanır.
  2. Saç ekiminin yapılacağı bölge hazırlanır.
  3. Transfer edilecek saç kökleri özenle alınır.
  4. İşlem uygulanır. 

Peki, işlem sırasında önemli olan saç çizgisi nasıl belirlenir? Alın ve kafa arasındaki sınırlar belirlendikten sonra doktorun da estetik bulduğu şekilde saç çizgisi belirlenir.

Uygulama yapılmadan önce fotoğraf çekimi yapılır, kafa derinizde işlem yapılacak yerler çizilerek sınırlanır. Kişinin acıyı hissetmemesi için lokal anestezi yapılır. Siz işlem gerçekleştirilirken kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir ve hatta uyuyabilirsiniz.

İşlemi yapacak uzman doktor saç köklerinin donör bölgeden alımını itinayla yapar. Saç ekiminin yapıldığı bölgenin doğal bir görünüme sahip olması için özenli bir uygulama gerekir. Yapılacak saç ekiminin yoğunluğu, kişinin saç çizgisine, alınan saç köklerine, kafasının ve yüzünün şekline göre belirlenir. Donör bölgeden alınan saç kökleri, saçın doğal uzama yönüne göre transfer edilir. Böylelikle hasta doğal bir görünüme kavuşur. Donör alana sargı ve bandaj yapılarak işlem tamamlanır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Kadınlar ve erkekler saç dökülmelerinin nedenlerine bağlı olarak uygun bir aday olabilirler. Saç ekiminin yapılabilmesi için temel olarak iki şart aranır:

  1. Saç köklerinin alınabileceği donör alanın varlığı,
  2. Saçların kafa derisinde uzamaya devam edebilecek durumda olması.

Donör alanın varlığı saç köklerinin transferi için olmazsa olmazdır. Saçların ekilecek alanda büyümesi de tedavinin bir diğer gerekliliğidir. En iyi saç ekimi sonuçları için iki kriterin karşılanması gerekir. Son olarak kişinin sağlık durumu ve kişisel ihtiyaçları da kontrol edilerek işleme başlanır.

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonrası dönemde kişinin kafa derisinde uygulamaların belirli izleri görülebilir. Bununla birlikte düzgün yapılan bir bakım ile iyileşme süreci hızlanır. Uygulanan işlem sonrasında kişi canlı ve sağlıklı saçlara kavuşur. Saç ekimi öncesi sonrası arasındaki farkları görmek için fotoğraf çekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Dönem

Tedavide uygulanan işlemler tamamlandıktan sonra transfer edilen saç kökü hala kırılgandır ve bakıma ihtiyaç duyar. Nişantaşı estetik kliniğimizde hastaya tedavi sırasında uygulanacak işlemler ve sonrasında yapılacak bakım hakkında detaylı bilgi verilir. Bununla birlikte saç ekimi sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken bazı başlıklar şöyledir:

Saç Ekimi Riskleri

Saç ekimi, saç köklerinin transferine dayanan bir işlem olduğundan sonucunda kötü bir görüntü elde etmemek ve var olan sağlıklı saça zarar vermemek adına işlem profesyonellerce uygulanmalıdır. Profesyonel olarak yapılmayan operasyonlar, kişinin var olan sağlıklı saçlarına zarar gelmesine, kalıcı saç ekimi yara izi oluşmasına ve daha ciddi problemlere sebep olabilir. Saç ekimi doktor tarafından başarıya ulaştırılan önemli bir tedavidir.

Dr. Ufuk Alatekin hasta ile güçlü bir iletişim kurarak,  hastanın isteklerini ve ihtiyaçlarını gözeterek sağlıklı ve yeni saçlara kavuşmasını sağlar. Doktorun yıllardır kazandığı tecrübe, klinikteki profesyonel üst segment cihazlarla birleşerek kaliteli ve başarılı saç ekimi operasyonlarını beraberinde getirir.

Saç Ekimi Uygulamaları: Saç Ekiminde En İyi Yöntem Hangisi?

DHI, FUE ve kök hücre tedavisi olmak üzere başlıca üç tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kişinin saç dökülme miktarına, kavuşmak istediği görünüme ve saç köklerinin durumuna bakılarak kişi için en iyi saç ekimi yöntemi belirlenir.

DHI Saç Ekimi

Saç kökleri, genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip kulak arkası ve ense bölgelerinden 0,7-1 mm’lik mikro motorlarla zarar vermeden alınır. Donör bölgede herhangi bir yara izi kalmaz. Ense ve kulak arkasındaki saçların yetersiz olması durumunda sakal ve göğüs kıllarından da destek alınabilmektedir. FUE yöntemi ile benzerlik taşıyan DHI yönteminde tek tek toplanan saç kökleri tek tek enjekte edilir. İşlem süresi görece uzun olsa da başarılı ve mükemmel görünümlü sonuçlar elde edilir.

FUE Ameliyatsız Saç Ekimi

FUE yöntemi saç ekimi tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ameliyatsız bir yöntem olup kafa derisinde kesme, yarık açma ve diğer şiddetli uygulamalar gerçekleştirilmez. Donör alandan alınan saç kökleri ekim yapılacak alana tek tek transfer edilmektedir. Alanında uzman doktorların teknolojik cihazlar kullanarak gerçekleştirdiği tedavi yönteminde neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz. FUE sayesinde tedaviden maksimum verim alınır ve kişi canlı, doğal görünümlü saçlara kavuşur.

Kök Hücre Saç Ekimi Yöntemi

Kök hücre tedavisinde kullanılan kök hücreler ile hasarlı dokular onarılır, ölü hücreler yeniden yapılandırılır. Kişinin kendi dokusundan oluşturulan kök hücre enjeksiyonları ekim yapılacak alana yerleştirilir. Tedavi sayesinde saç derisinde uyuyan saçlar uyarılır ve sağlıklı büyümeleri teşvik edilir. Hızla uzayan saçlar oldukça dolgun, kalın ve canlı bir görünüme sahiptir.

İstanbul Saç Ekim Merkezleri

İstanbul’da birçok saç ekim merkezi bulunmaktadır. Saç kaybı yaşayan ve tedaviyi yaptırmayı düşünen kişiler karar vermede zorlanıyorsa bir saç ekim merkezini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirler. Nişantaşı estetik kliniği denildiğinde Dr. Ufuk Alatekin ilk seçenek olmaktadır. 

Nişantaşı Saç Ekimi

Uzman Dr. Ufuk Alatekin, Nişantaşı estetik kliniğinde, saç ekim tedavisini başarılı sonuçlar elde ederek uygulamaktadır. Hasta, DHI, FUE ve kök hücre tedavisi yöntemlerinden birini seçerek tedavisine başlayabilir. Kullanılan üst segment teknolojik araçlar sayesinde hastanın acısız bir süreç geçirmesine, istediği sonuca ulaşmasına ve uzun ömürlü bir kalıcılığa olanak sağlanmaktadır. Saç ekimi sayesinde hastanın yaşam kalitesinde artış görülür ve kişi istediği görünüme kavuşur.

 

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat